Aşılama Tedavisi
Aşılama Tedavisi (İntrauterin İnseminasyon)

Kısırlık tedavisinde kullanılan basit bir tekniktir. Doktorunuzun muayenehanesinde yapılabilecek 15-20 dakika sürecek bir yöntemdir. Bu teknik için kadının tüplerinden en az birinin açık ve işlev görüyor olması, erkeğin ise sperm sayısının belli bir oranda olması gerekir. Ayrıca rahim içerisinde miyom, polip, yapışıklık gibi döllenen yumurtanın tutunmasını engelleyecek patolojilerin de olmaması gerekir. Genellikle kadına, kendiliğinden oluşan bir olan yumurta sayısını iki ya da üçe attırmak için ilaç verilir ve ultrasonografi ile hasta takip edilir. Takip edilen yumurtalar olgunlaştıktan sona çatlatma iğneleriyle koordineli olarak erkekten alınan sperm örneği ise çeşitli işlemlerden geçirilerek daha kaliteli ve hareketli spermler seçilir. Daha sonra hazırlanan bu sperm örneği bir katater yardımıyla rahim içerisine verilir. Bu tedavide amaç sperm ve yumurtanın karşılaşacakları yolu kısaltmak, seçilen daha kaliteli ve hareketli spermlerle yumurtaya ulaşacak spermleri arttırmaktır.

Riskleri, nispeten basit ve güvenli bir prosedür olan IUI’da görülebilen riskler

enfeksiyon % 1 den az
çoğul gebeliktir.

Gebelik testini yaptırmadan evvel 2 hafta bekleyin. Testi çok erken yaptırmanız yanlış pozitif ya da negatif sonuç verebilir.
Telefon: + 90 212 347 10 49 | Gsm: + 90 532 573 23 76 | E-mail: info@umitozekici.com.tr | Adres: Cemal Şair Sokak No:2 Mecidiyeköy/İstanbul