İkinci Trimester
Dört ile altıncı aylar arasındaki süreyi kapsayan ikinci trimesterde daha rahat olmanız beklenir. Bu aylar gebelikten keyif alacağınız aylardır.

İkinci trimesterde bebeğinizi daha net hissedeceksinizdir. Büyüyen memeler, büyüyen bir karın, cilt değişiklikleri, sizdeki başlıca değişimler olacaktır. Bebek ise bu aylarda tekme atmaya, mimikler yapmaya ve duymaya başlayacaktır.

Jinekoloğunuza düzenli vizitleriniz bu dönemde de son derece önemlidir. Aklınızdaki soruları gelirken not alınız ve her ne kadar basit ya da komik olacağını düşünseniz de sorunuzu sorunuz.

Bu dönemde yapılan tarama testi üçlü ya da dörtlü tarama testidir. Bu testlerde anne kanında AFP, HCG, Estradiol ve dörtlü testte ilave olarak inhibin-A değerlerine bakılır. Bu testler 17-19.gebelik haftalarında yapılır. Bu test bazı kromozomal hastalıklar açısından risk düzeyinizi belirler. Eğer test sonucunda riskiniz düşük çıkarsa genel anlamda sağlıklı bir gebelik olduğu söylenebilir. Ancak yüksek riskli durumlarda amniosentez gibi tanısal testler uygulanabilir.

Bu testler isteğe bağlı testlerdir. Yani sizin onayınız dışında bu testler yapılmaz. Öte yandan, bu testler sadece bebeğinizde belli bazı kromozomal hastalıkların bulunma riskini belirler, gerçekte bu hastalıkların olup olmadığını söylemez.

Bu testlerin size veya bebeğinize herhangi bir zararı yoktur ve test öncesi herhangi bir hazırlık yapmanız, aç kalmanız gerekmez.

Anormal test sonuçlarının daha ileri tanı testleri ile konfirme edilmelidir. Genelde tercih edilen amniosentezdir. Ancak az da olsa düşük riski olduğunu unutmayınız.

Telefon: + 90 212 347 10 49 | Gsm: + 90 532 573 23 76 | E-mail: info@umitozekici.com.tr | Adres: Cemal Şair Sokak No:2 Mecidiyeköy/İstanbul